You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Niepołomicach podczas lekcji języka polskiego po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To niezwykłe święto zostało ustanowione, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.
W tym wyjątkowym dniu uczniowie mogli obejrzeć nagranie, przygotowane przez koleżanki i kolegów z klasy 4a i 8e oraz umieszczone na korytarzach plakaty,wprowadzające w przewodnią ideę tego dnia i radosny nastrój świętowania. Z zainteresowaniem obejrzeli także prezentację multimedialną zatytułowaną „Ciekawostki o języku polskim ”, poznając mało znane, ciekawe informacje  dotyczące naszego języka ojczystego. Ponadto, podczas licznych gier i zabaw językowych, mieli możliwość wykazania się znajomością polskich przysłów i frazeologizmów, rozwijali słownictwo, a uczestnicząc w „bieganym” dyktandzie, ćwiczyli poprawność ortograficzną. Mieli także okazję zmierzyć się z łamańcami językowymi, próbując zostać mistrzem wymowy.
Najwięcej emocji, ducha rywalizacji i przedniej zabawy wzbudził jednak quiz językowy, który rozwiązywały wszystkie klasy 4-8.  Najlepsze na poszczególnych poziomach zdobyły zaszczytny tytuł Znawcy Języka Polskiego, a Pani Dyrektor przekazała na ręce przewodniczących pamiątkowe dyplomy i słodki upominek dla wszystkich uczniów zwycięskich klas.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole spełniły podwójne zadanie. Z jednej strony, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem uczniów, przyniosły im wiele radości, z drugiej, stały się zachętą do dbałości o poprawność i czystość języka polskiego oraz kształtowały poczucie odpowiedzialności wszystkich użytkowników języka za piękno ojczystej mowy. 

Koordynator święta
Renata Kołodziej