You are currently viewing Święto Patrona w Szkole Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego

Święto Patrona w Szkole Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego

Kilkunastoletnią tradycją naszej szkoły jest hucznie obchodzone Święto Patrona. Tegoroczna uroczystość miała przybliżyć uczniom nie tylko osobę króla Kazimierza, ale i czasy średniowiecza.

Klasy młodsze wykonywały wielkoformatowe prace plastyczne przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia króla, prezentowane chronologicznie, np. narodziny władcy czy założenie Akademii Krakowskiej.

Klasy starsze  przygotowywały stoiska na wybrany przez siebie „średniowieczny“ temat. Była więc sala tortur, izba chłopska, zbrojownia, warsztat, skryptorium itp. Można było wypróbować średniowieczne specjały, zasiąść na tronie, zdobyć zamek czy podnieść ciężki miecz. Gwar i ruch w tym dniu były iście jarmarczne. Na szkolnych korytarzach można było spotkać księżniczki, wiedźmy, rycerzy i królów żywcem przeniesionych z epoki kazimierzowskiej.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w wielkim quizie z wiedzy historycznej oraz w historycznych zabawach. Musieli m.in. rozwiązać psychotest wykazujący predyspozycje do zawodów średniowiecznych albo stworzyć autorski program telewizyjny dostosowany do epoki.

Wszystkim bardzo podobały się wystawy, na których prezentowane były średniowieczne gry planszowe zaprojektowane przez samych uczniów oraz również przez nich narysowane budowle wzniesione przez króla Kazimierza.

Każda klasa w tym dniu miała jeszcze jedno ważne zadanie edukacyjne. Uczniowie w różnych miejscach Niepołomic wykonywali kredą napisy zawierające wybrane ciekawostki z życia naszego patrona. Zdecydowanie najczęściej umieszczoną informacją była ta, że nasz wielki król najprawdopodobniej nie umiał czytać… czego oczywiście jako ciało pedagogiczne zdecydowanie nie popieramy i potępiamy!

Ten wspaniały dzień na długo zostanie w naszej pamięci. Jednak nie byłby on tak wyjątkowy, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy jak zawsze spisali się na medal.   

Schabowski Mikołaj

 

Zapraszamy do oglądnięcia relacji z Dnia Patrona Szkoły

https://drive.google.com/…/118cmj65ezB2JBr8l1cOmXoYTAmg…