Logo Szkoły

Sekretariat czynny:

poniedziałek, środa, piątek : 7.40 – 15.30

wtorek, czwartek: 7.40 – 16.00

Patronem naszej szkoły jest król Kazimierz III Wielki.

Był on synem Władysława Łokietka i Jadwigi księżnej kaliskiej. Jako jedyny polski król otrzymał od potomków przydomek Wielki. Był wielkim reformatorem i budowniczym, władcą mądrym i sprawiedliwym, unikającym niepotrzebnych wojen. Okres jego panowania (od 1333r do 1370r) to czas bogacenia się Polski i wzrost jej znaczenia w Europie. To również podwojenie terytorium kraju i liczby jego mieszkańców.

Kazimierz wzniósł lub przebudował około 50 zamków, założył 100 miast, a prawie 30 otoczył murami. Uporządkował obowiązujące w królestwie prawa, zreformował sądownictwo, przeprowadził reformę monetarną. Licznymi przywilejami wspierał handel i rzemiosło. W kopalniach w Bochni i w Wieliczce wydobywał cenną sól. Wytaczał szlaki handlowe, wznosił kościoły i klasztory.

Król Kazimierz zdawał sobie sprawę, że fundamentem wszelkich  poczynań musi być wiedza i mądrość, dlatego w 1364 roku założył w Krakowie pierwszą w Polsce szkołę wyższą – Akademię Krakowską.

Za dokonania i mądrość winniśmy mu wdzięczność i pamięć, szczególnie my – mieszkańcy Niepołomic. Wznosząc tu swoją siedzibę i kościół, położył fundament pod rozwój naszej miejscowości.

Będąc dla nas wzorem i drogowskazem, daje nam pewność, że naśladując go, jesteśmy w stanie zbudować lepszą przyszłość, by może kiedyś, tak jak on, zasłużyć na  przydomek „Wielki”.

Śledź nas w mediach społecznościowych