You are currently viewing Święto Patrona Szkoły 2022

Święto Patrona Szkoły 2022

Alchemia – zabawy z nauką.

Święto Patrona w SP nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach.

 

            4 marca, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy hucznie wielkie święto, imieniny naszego patrona króla Kazimierza Wielkiego.

            Zakładając pierwszy w Polsce uniwersytet, król Kazimierz zapisał się na kartach naszej historii również jako mecenas  nauki. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało: „Alchemia czyli zabawa z nauką”.  Postanowiliśmy w tym dniu zmobilizować naszych uczniów do intensywnych intelektualnych i fizycznych działań. Wszak już starożytni Grecy zauważyli, że rozwój umysłowy musi iść w parze ze sprawnością fizyczną. 

Działo się bardzo wiele… Było mnóstwo konkursów plastycznych, prezentacji, filmików. Każdy mógł wybrać sobie dziedzinę, w której miał możliwość wykazać  się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielkim quizie „Omnibus”, podczas którego na poziomie klas wybrano tego o najbardziej wszechstronnej wiedzy.

 

Następnie nasi wychowankowie wzięli udział w integracyjnej grze terenowej, gdzie sprawdzali się w arcytrudnych konkurencjach. Młodsze klasy tworzyły gigantyczną kolorowankę przedstawiającą króla Kazimierza. Starsze brały udział w popularnej na całym świecie zabawie zwanej  Marshmallow Challenge, czyli budowaniu makaronowej wieży. W geście solidarności z narodem ukraińskim uczniowie wraz z nauczycielami wykonali we wszystkich klasach wielkie niebiesko- żółte serca, złożone z małych serduszek, które zostały umieszczone na oknach! Dodatkowymi atrakcjami było pisanie listu do patrona, oglądanie wystawy prac, filmików z eksperymentami, prezentacji przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.

            Wszystkie realizowane działania służyły przeciwstawieniu się negatywnym zjawiskom, jakie dotknęły nasze dzieci, w związku z covidem i zdalnym nauczaniem, zwłaszcza osłabienie więzów społecznych, uzależnienie się od mediów elektronicznych czy brakiem ruchu.

Radość w oczach dzieci, pasja, podziw, duch rywalizacji, który w tym dniu się gwałtownie zbudził (tak jak zimaJ) świadczy o tym, że choć częściowo udało nam się, wspólnymi siłami, ten cel osiągnąć.

Schabowski Mikołaj