You are currently viewing Światowy Dzień Ziemi w klasach IV – VIII

Światowy Dzień Ziemi w klasach IV – VIII

      Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodziliśmy w czwartek 22 kwietnia. Jest to święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. To zawsze doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o naszych relacjach z naturą i zastanowić się nad koniecznością ochrony jej zasobów. Jesteśmy już pokoleniem żyjącym w sposób świadomy i być może ostatnim, które ma jeszcze szansę podziwiać piękno natury i naprawiać wyrządzone szkody. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło Przywróć naszą Ziemię. Niestety w porównaniu do ostatnich lat, wiele uroczystości i akcji towarzyszących Dniu Ziemi, z powodu pandemii musiała być ograniczona lub wirtualna. W naszej szkole przez wiele lat organizowaliśmy i prowadziliśmy wiele konkursów ekologicznych, projektów, wystaw tematycznych, spotkań i apeli. Poświęciliśmy wiele czasu na zagadnienia związane z oszczędzaniem energii elektrycznej, wody, odnawialnych źródeł energii i segregacji odpadów.

W naszej obecnej sytuacji wprowadzaliśmy zdobytą wiedzę i umiejętności w życie i zmienialiśmy Świat na lepsze. Uczniowie dostali kilka propozycji w jaki sposób mogą zamanifestować swoje zainteresowanie sprawami Ziemi. Właśnie w tym dniu mogli zrobić zakupy bez plastiku, starszym rzeczom podarować drugie życie zamiast wyrzucać, zrobić porządek w ogrodach, posadzić drzewa, krzewy lub kwiaty. Założyć własną, domową hodowlę roślin lub zatroszczyć się o już istniejącą. Próbowaliśmy w tym dniu ograniczyć korzystanie z urządzeń multimedialnych, a zamiast tego podarować sobie chwilę przyjemności spacerując do lasu, parku lub innego urokliwego zakątka w pobliżu miejsca zamieszkania. Przyglądaliśmy się naturze i słuchaliśmy śpiewu ptaków. Na godzinie wychowawczej uczniowie obejrzeli także przygotowaną prezentację, która dodatkowo przypomniała o walorach przyrodniczych naszej okolicy.

 

Aneta Gryglak

koordynator Dnia Ziemi