You are currently viewing Niepołomickie Święto Patrona 

Niepołomickie Święto Patrona 

Jak co roku, 4 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Niepołomicach hucznie obchodziliśmy Święto naszego patrona króla Kazimierza Wielkiego.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów były nasze piękne Niepołomice, które tak wiele zawdzięczają królowi Kazimierzowi.

Klasy młodsze stworzyły wielkoformatowe prace przedstawiające wybrane wydarzenia z historii Niepołomic, poczynając od czasów skromnej przeprawy przez Wisłę. Starsi uczniowie przygotowali na sali gimnastycznej stoiska prezentujące niezwykłe miejsca, wydarzenia, ludzi i instytucje związane z naszym miastem. Były stoiska ukazujące niepołomicką straż pożarną, piłkarzy, harcerstwo, zamek, kościół, słynne firmy, wymarłe zwierzęta puszczy. Dwie klasy wykonały w Minecrafcie modele Niepołomic i naszej szkoły. Ciekawie ukazana została historia niepołomickich Żydów. Można też było się wiele dowiedzieć o słynnych niepołomiczanach. Po raz pierwszy został stworzony poczet dyrektorów naszej szkoły (część z nich przybyła zresztą na obchody). Na kolejnych stoiskach można było przeprowadzić symulację zamachu na pociąg Hansa Franka, zagłosować na 7 cudów Niepołomic, obejrzeć ślady naszej miejscowości w TV albo odkrywać mroczne miejsca na mapie gminy.

Jak zawsze obchodom święta Patrona towarzyszyły konkursy. W tym roku uczniowie brali udział w konkursie fotograficznym „Niepołomice dawniej i dziś“, plastycznym „Niepołomice za sto lat“ oraz w konkursie plastyczno- literackim, którego zadanie polegało na stworzeniu legendy o smoku niepołomickim i jego postaci. Wystawa smoków budziła żywe zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych uczniów…

Dodatkowo uczniowie poprzez zabawę przyswajali wiedzę o swoim patronie i mieście. Brali udział w quizach wiedzy, w zabawach terenowych, oglądali prezentacje, a na koniec układali wzniosłe ody na cześć naszego miasta. To był wyjątkowy dzień, który wszyscy będą długo pamiętać. I jak co roku, przychodzi refleksja nad mądrością przodków, która ciągle nas inspiruje i jest motorem naszych działań. W końcu wielki patron zobowiązuje.

Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za wspólny wysiłek i zabawę.

Wystawy prac: https://liblink.pl/gsrtzv4rx9
Stoiska: https://liblink.pl/OJuT686y7N
Smoki: https://liblink.pl/pq3YJfEvSB

Mikołaj Schabowski