Logo Szkoły

wtorek, czwartek: 7.40 – 16.00

Bezpieczeństwo sieciowe - uczeń

DRODZY UCZNIOWIE!

Spędzając czas przed monitorem komputera lub smartfona należy zadbać o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych przechowywanych i przekazywanych za pośrednictwem mediów elektronicznych i sieci Internet. Na wstępie jednak należy zapoznać się z typowymi zagrożeniami spotykanymi w sieci.
– Wyłudzenia danych logowania i przejęcie konta, czasem kradzież tożsamości.
– Kontakty z osobami mającymi niewłaściwe intencje w stosunku do nas lub naszej własności.
– Dostęp do niewłaściwych treści.
– Utrata danych spowodowana zawirusowaniem komputera.
– Uzależnienie od treści internetowych lub gier komputerowych.
– Narażenie się na falę hejtu
– Nakłanianie do niewłaściwych zachowań w formie „wyzwań internetowych”eń.

ZASADY, KTÓRYCH WARTO PRZESTRZEGAĆ

– Nie podawać nikomu (nawet przyjacielowi) danych dostępowych do kont i aplikacji
– Nie podawać w sieci danych osobowych nawet znanym nam osobom tj. adres, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu. Znane są przypadki podszywania się pod inne osoby w celu wyłudzenia danych.
– Wszędzie gdzie jest to możliwe korzystać z możliwości podwójnej autoryzacji poprzez kod wysłany za pomocą wiadomości sms lub kod wygenerowany w zewnętrznej, zintegrowanej z kontem aplikacji.
– Nie rozmawiać na kanałach przeznaczonych do rozmów z osobami nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie udostępniać im swoich danych czy zdjęć.
– Nie odwiedzać stron z niedozwoloną treścią, ponieważ właśnie na tych stronach często znajdują się wirusy i robaki internetowe, które mogą doprowadzić do zniszczenia danych, wykradzenie danych logowania czy zaszyfrowania dysku.
– Wyznaczenie sobie zasad i czasu korzystania z komputera i smartphone w celu uniknięcia uzależnienia, które już jest leczone w specjalnych ośrodkach dla dzieci i młodzieży uzależnionej od gier i multimediów.
– Korzystanie tylko z komputera wyposażonego w oprogramowanie antywirusowe.
– Niekorzystanie z sieci wi-fi publicznych, ogólnodostępnych.
– Instalowanie oprogramowania wyłącznie z legalnego i znanego źródła.
– Bardzo oszczędne i rozważne udzielanie się w mediach społecznościowych w celu nienarażania się na hejt i niepoddawanie się presji hejtowania innych w sieci.
– Niepoddawania się presji i odmawianie udziału w „wyzwaniach” internetowych nawet tych, które z pozoru nie są groźne.
– W sytuacjach trudnych zawsze należy prosić o pomoc lub radę rodzica, nauczyciela, ewentualnie skorzystać z telefonu zaufania 116111 lub telefonu dotyczącego bezpieczeństwa w sieci 800100100

Śledź nas w mediach społecznościowych